Projekty e30 - lacné, nízkoenergetické domy

Sme skúsený tím pozostávajúci z architektov a kolektívu odborných profesií, ktorý chce prinášať dostupné bývanie do života. Cieľom tohoto projektu je šíriť nefalšovanú, individuálnu a prívetivú architektúru pre každého. Určili sme si hranicu ktorú chceme spolu s Vami dosiahnuť a to navrhnúť a predstaviť Vám rodinné bývanie v cenovej relácii 30 000 eur. Individuálny prístup k Vám a Vašim požiadavkám je prvoradý, preto táto hranica je len psychologická a možností je naozaj veľa. Preto sa pýtajte a nebojte sa komunikovať ohľadom Vašich predstáv. My ich radi naplníme.

Je dôležité vysvetliť že dom za 30 000 eur nie je možné postaviť na kľúč, možné je to len čiastočnou svojpomocou. Je totiž rozdiel, keď si človek navlečie rukavice, všetko riadi sám a dáva si pozor na to, za aké ceny kupuje materiál a sám najíma remeselníkov. Len týmto spôsobom môže dosiahnuť zníženie ceny o tridsať percent. A preto je celý koncept týchto domov vymyslený tak aby mohol ktokoľvek prispieť k tvorbe vlastného domu. Nosné konštrukcie, hrubá stavba aj celkové materiálové riešenie sú projektované na rýchlu, jednoduchú a nenáročnú výstavbu. Samozrejme, to či si prizvete remeselníkov na všetky stavebné práce je na Vás. Vždy sa dá dohodnúť s kvalifikovaným človekom, vtedy ale musíte počítať s tým že cena domu porastie o cca 8000 až 14000 Eur. Záleží od veľkosti domu a regiónu Slovenska kde bude výstavba prebiehať.

Trend bude určite smerovať k cieľu stavať úsporne. Záujem bude predovšetkým o malé domy zastavujúce len malú plochu. Naše domy je možné stavať na pozemku len niečo cez 250 m2. Tu je priestor pre ďalšiu výraznú úsporu a to na cene za pozemok. Naozaj nie je potrebné kupovať parcelu s výmerou 600 m2 a viac.

V kurze sú už teraz domy pre jednu generáciu. Doba, kedy sa stavali veľké viacgeneračné domy je za nami. Preferujeme domy jednopodlažné bezbariérové a dvojpodlažné s účelnou obsluhou priestoru, záleží však na type pozemku. Zastavaná plocha týchto domov len zriedka prekročí 60 m2.

Na internete sa dajú nájsť domy okolo 50 000 eur od firiem, ktoré stavajú katalógové domy na kľúč. Komu nevadí uniformita a dokonca sa mu niektorý dom aj pozdáva, musí mať pocit, že nie je nič jednoduchšie ako si taký dom postaviť. V skutočnosti je to však zložitejšie. Cena domu často nezahŕňa základovú dosku, prípojky či dopravu, nehovoriac o tom že za každú stavebnú úpravu si treba častokrát priplatiť. Také súčasti stavby ako zateplenie, okná či podlahy sú z najobyčajnejších materiálov, a v konečnom dôsledku si aj tak budete musieť nemalú časť dodatočne prefinancovať. Nechceme však zovšeobecňovať, sami si určite urobíte najlepší obraz o možnostiach výstavby domu. Téma je široká a možností je naozaj veľa.

Znížiť rozpočet stavby sa dá najrozličnejšími spôsobmi. Paradoxne práve architekti, na ktorých sa snažíme ušetriť z dôvodu, že ich služby ukroja z už aj tak dosť našponovaného rozpočtu, môžu navrhnúť úspornejšie a vhodnejšie riešenie.

Napríklad už spomínaná sedlová strecha je drahšia než pultová. Tá sa dá vyhotoviť až o tretinu lacnejšie. Ušetríme na nákladoch, na izolácii, krytine, sádrokartóne , dažďové zvody sú len na jednu stranu a na pozemky vo svahu, sa takáto strecha hodí omnoho viac než strecha sedlová. Rovnako je dôležitý murovací materiál, izolácie, strešná krytina a vlastne každý detail si zaslúži osobitú pozornosť pri spoločnom výbere a návrhu.

I keď financií nie je nikdy nadbytok, vždy je možnosť vymyslieť taký koncept, ktorý bude vyjadrovať, akí ľudia v dome skutočne žijú.


História projektu

Stavať sa dá omnoho lacnejšie ako je prezentované. Každý si dokáže veľkú časť prác vyhotoviť aj sám. Bolo by škoda nevyužiť vlastný tvorivý potenciál a zveriť všetko stavebnej firme. Je potrebné však vedieť ako na to. V tomto bode vznikla myšlienka na tieto projekty. Nepreplácajme a neplaťme za niečo čo zvládneme aj pohodlne sami.


Naši užívatelia

Cieľovým užívateľom je každý pre ktorého je dôležité naplenie sna o vlastnom bývaní v rodinnom dome.